בחירת מוסד לימודים

החלטתם להתחיל לימודים אקדמאיים ואתם מתלבטים אם ללמוד באוניברסיטה רחוקה מהבית, או אולי במכללה שנמצאת במרחק נסיעה קלה ממקום המגורים של ההורים? אמנם המרחק מהבית חשוב, אבל יש מספר קריטריונים נוספים שחשוב להתחשב בהם כאשר עומדים לבחור את המוסד האקדמי שבו תלמדו.

הצעד הראשון לקראת לימודי תואר ראשון מתחיל בחשיבה על התחום הלימודי שמעניין אתכם.

 אחר כך תוכלו לבדוק את מועדי ההרשמה ואת תנאי הקבלה של המוסדות השונים להשכלה גבוהה, המציעים את תחום הלימוד המעניין אתכם.

׳יום פתוח׳ באוניברסיטה או במכללה יעניק לכם הזדמנות לשאול שאלות ולראות מה זמין במוסד האקדמי.

 קחו בחשבון שכל קמפוס מציע לכם תחומי תוכן ואפשרויות לימודים משלו, כך שהבחירה בין מכללה לבין אוניברסיטה, היא לא הבחירה היחידה שעומדת בפניכם.

כדי לבחון את היתרונות והחסרונות של כל מוסד אקדמי, יהיה עליכם לבדוק כמה נתונים חשובים, כגון:

בדיקת תנאי הקבלה

דבר ראשון בדקו אם הנתונים שלכם (כמו מעבר ראיון אישי מוצלח, ציוני הבגרויות, הציון הפסיכומטרי או הניסיון בעבודה) עונים על הדרישות של תנאי הקבלה במוסד האקדמי שאתם בודקים. במקרה שלא, אל תאבדו תקווה.

 עדיין תוכלו לבדוק אם תתקבלו ללימודים לאחר שתשלימו קורסים נדרשים או לאחר שתסיימו בהצלחה לימודים במכינה קדם אקדמית. קחו בחשבון שקורסים אלה עולים כסף וצורכים השקעת זמן.

אפשרות אחרת היא לבחון את אותו תחום המעניין אתכם, לדוגמה לימודי חינוך במוסד אקדמי אחר אשר תנאי הקבלה שלו מתאימים לכישורים ולציונים שלכם.

בחירת מסלול שמאפשר להשתלב בשוק התעסוקה

בדרך כלל, לימודים לתואר ראשון לא מבטיחים שתצליחו להשתלב מידית בשוק התעסוקה. אם נקודה זאת חשובה לכם, כדאי לבדוק עם בוגרים שלמדו במסלול המעניין אתכם, ולוודא אם הצליחו למצוא עבודה בתחום הלימודים לאחר שקיבלו את התואר.

כפי שתראו בהמשך המאמר, יש מוסדות אקדמאים המציעים לא רק תואר ראשון, אלא גם הסמכות לאחר סיום התואר במסגרת קורסים המעניקים הכשרה במקצועות ספציפיים.

יש גם מכללות המציעות לסטודנטים ולבוגרים שלהן, ׳מרכז לפיתוח קריירה׳. מטרתו של המרכז היא לוודא שהסטודנטים יקבלו את מיטב הכלים הנדרשים להשתלבות קלה בעולם הקריירה. כלים אלה כוללים, בין השאר:

  • שירותים לסטודנטים ולבוגרים – עזרה בבניית המסמך החשוב, ׳קורות חיים׳, כך שיצוד את עינם של המגייסים ויאפשר להם להגיע לראיון עבודה. העזרה מתבצעת תוך ליווי אישי צמוד והבנת החוזקות של כל אחד מהסטודנטים והבוגרים.
  • ירידי תעסוקה – עריכת יריד תעסוקה אחת לשנה בהשתתפות מעסיקים רבים המציעים לסטודנטים ולבוגרים במכללה, משרות אטרקטיביות בשוק העבודה.

בדיקת סוגי מסלולי הלימודים לתואר ראשון

אם אתם רוצים ללמוד במסלול שייתן לכם, לדוגמה, תואר בכלכלה, יהיה עליכם לבדוק שהמוסד האקדמי אכן מציע מסלול שכזה. כך גם אם אתם רוצים ללמוד במסלול מיוחד, כמו למשל, מסלול ללימודים רב תחומיים, אשר מאפשר להתמקד בתואר ראשון בלימודים המשלבים, לדוגמה:

  • סוציולוגיה עם קרימינולוגיה
  • כלכלה ומנהל עסקים עם משאבי אנוש
  • מדעי המדינה עם משאבי אנוש
  • חינוך עם סוציולוגיה

בדיקת האפשרות ללמוד לתואר ראשון יחד עם לימודי הסמכה מקצועית

מכללות המציעות לימודים במסלול שנקרא גם ׳תואר תואר׳, מאפשרות לכם לקבל גם תואר ראשון וגם תעודת הסמכה מקצועית. הנה כמה דוגמאות ללימודים במסלול ׳תואר תואר׳:

תואר ראשון עם תעודת הסמכה כחשב שכר בכיר

חשב שכר הוא מקצוע אשר מחייב ידע מעמיק והתמצאות בחוקים הקשורים לנושאים כגון: דיני מס הכנסה, תקנות הביטוח הלאומי, דיני העבודה. כל זאת על מנת שיוכל לערוך חישוב מדויק, נאמן לכול החוקים והתקנות, של שכר העובדים.

קורס חשבי שכר מיועד אמנם לסטודנטים בעלי תואר ראשון אשר מעוניינים לעבוד במקצוע זה, אך הוא מתאים גם לחשבים, למנהלי חשבונות, למנהלי משאבי אנוש ועוד.

בוגרי הקורס לחשבי שכר בכירים, אשר יעמדו בבחינות לשכת רואי החשבון בהצלחה, יקבלו תעודה מטעם לשכת רואי החשבון ומטעם היחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ של המכללה.

תואר ראשון עם תעודת הסמכה לניהול פרויקטים

הצלחתו של כל פרויקט תלויה בדרך הניהול שלו. לפיכך, כל מנהל פרויקטים נדרש להפגין יכולת ניהולית, יכולת לפתרון יצירתי של בעיות, להבנה עמוקה של צרכי הארגון, ליכולת לתת מענה הולם לדרישות מורכבות ועוד.

קורס ניהול פרויקטים מיועד לסטודנטים אשר משמשים כמנהלים בכירים או כמנהלים בדרגות הביניים, כמו גם למהנדסים ולחברות אשר הפרויקטים הם חלק גדול מליבת הארגון שלהם.

בוגרי הקורס לניהול פרויקטים, אשר יעמדו בהצלחה בדרישות הקורס, יקבלו תעודה מטעם היחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ של המכללה.

תואר ראשון עם התמקצעות בתחום הייעוץ והפיתוח הארגוני

קורס לייעוץ פנים ארגוני מעניק לסטודנטים כלים אשר יאפשרו להם למלא תפקידים בכירים בארגונים השונים כגון, מנהל הדרכה, רכז גיוס או מנהל משאבי אנוש – באופן מקצועי ובביטחון.

הקורס עשוי לכלול מספר יחידות לימוד, כגון:

o      פיתוח זהות מקצועית ומיומנויות ייעוץ.

o      אבחון ארגוני – כלים לאבחון ולאינטגרציה.

o      פיתוח ארגוני ועריכת שינויים בו – התערבות וניהול תהליך.

o      התנסות מקצועית – פרקטיקום.

הלימודים מתבצעים תוך כדי כך שהסטודנטים מתנסים בעבודה בארגון, נעזרים בחונכות שמציעים להם אנשי התעשייה, ומלווים על ידי מרצים מהמכללה.

תואר ראשון בשילוב קורס יועצי משכנתאות וכלכלת משפחה

קורס ליועצי משכנתאות וליועצים בתחום כלכלת המשפחה מיועדים גם לסטודנטים לתואר ראשון במסלול כלכלה וניהול,

המבקשים לקבל הכשרה מקצועית שתאפשר להם לעבוד בתחום מיד בתום הלימודים, וגם לאקדמאים המחפשים הסבה מקצועית, לאנשי נדל״ן, יועצים לכלכלת משפחה, סוכני ביטוח וכמובן גם לרוכשי דירות המבקשים לחסוך לעצמם כסף רב ולהיות מקצועיים בתחום קבלת המשכנתאות.

בוגרי הקורס יוכלו לעבור את בחינות הרישוי, ולעבוד, לאחר קבלת הרישיון, כמתווכי נדל״ן עצמאיים או במסגרת סוכנות תיווך.

בדיקת האווירה הסטודנטיאלית בקמפוס

אם חשובים לכם האווירה הסטודנטיאלית וחיי החברה, אם אתם מעדיפים ללמוד בחברת אנשים חדשים שחלקם יהפכו לחבריכם, כדאי לבחון אילו פעילויות וחיי חברה מציעים המוסדות האקדמיים השונים.

 את רובם תוכלו בוודאי למצוא באתר של המוסד באינטרנט או לשאול בוגרים שלמדו במוסד זה.

 

אולי יעניין אתכם גם: