תואר ראשון בלימודי שימור

לימודי שימור מורשת של אתרים ומבנים

ראש החוג : ד”ר רינה וסרמןהמועצה להשכלה גבוהה בחרה באקדמית גליל מערבי להיות המוסד האקדמי הראשון בישראל אשר יעניק .B.A בלימודי שימור שהוא תואר חדש בישראל.
אם אתם מחפשים מקצוע מבוקש המשלב חשיבה יצירתית ויכולות טכנולוגיות, אם יש לכם תשוקה לעיצוב וארכיטקטורה ורצון להישתלב בשוק הנדל”ן – הבחירה הנכונה עבורכם היא קריירה בשימור מבנים.

 

משמרים מוסמכים הפכו בשנים האחרונות לבעלי מקצוע מבוקשים במוסדות וארגונים, ברשויות מקומיות, כמו גם בשוק הנדל”ן המקומי. התואר מהווה כרטיס כניסה לתחום המקצועי, ובוגרי המסלול נהנים משפע של אפשרויות להשתלב בשוק העבודה. בין אם מדובר בצוותי שימור בגופים מקצועיים או בשוק הפרטי, תואר בלימודי שימור מהמכללה האקדמית גליל מערבי מבטיח לבוגריו קריירה מתגמלת ומבטיחה בתחום מתפתח ומרתק.למעוניינים להמשיך בלימודים מתקדמים בתחומי השימור, קיימות שלל אפשרויות בארץ ובעולם, כולל תואר שני  (MA) לימודי תעודה, מלגות והתמחויות מקצועיות.
במסגרת לימודי השימור יחשפו הסטודנטים למגוון תחומים המהווים את הבסיס לאומנות השימור המודרני – היסטוריה, תולדות אדריכלות, ארכיאולוגיה, תולדות אומנות, טכנולוגיות בנייה עתיקה ועוד.
נבחרת המרצים בחוג היא המובילה בישראל בתחומים מגוונים בשימור.
 צוות המרצים שלנו כולל אנשי מקצוע מהבולטים בתחומם ובעלי מוניטין בינלאומי של שנים רבות.  הצוות מביא עמו ניסיון מעשי רב-שנתי בתחומים מגוונים של חפירות ארכיאולוגיות, אדריכלות, מדעי הסביבה, טכנולוגיות בנייה ושימור מבנים ואתרים, כל זה לצד ניסיון אקדמי עשיר בן עשרות שנים בחקר היסטורי, ארכיאולוגי, תולדות האדריכלות, תרבות,אומנות ומדעי החומרים.
הממשק האקדמי, היחס האישי והמקצועי של המרצים מול הסטודנטים, מאפשר להם להביא לכיתת הלימודים לא רק את הניסיון הפרקטי והתיאורטי אלא גם את החובה להישאר מעודכנים בכל החידושים שקורמים עור וגידים מדי יום בעולם הנדל”ן בשימור, וכן את היכולת ללמד וללוות את הסטודנטים שלהם לידע רחב ולמיומנויות מקצועיות אשר כבר יש להם ביקוש, לא רק היום, אלא גם מחר ובעתיד לבוא.
הקורסים השונים מבטאים שילוב בינתחומי בין מדעי הרוח לבין מדעים וטכנולוגיה אשר ייתן לסטודנטים הכשרה והשכלה במספר תחומים יסודיים של מדעי הרוח: היסטוריה , ארכיאולוגיה , אדריכלות ואמנות. ארבע דיסציפלינות אלה משמשים כארבעה “עמודי מסד” ללימודי השימור התיאורטי והמעשי. להכשרה זאת נוספים קורסים מקצועיים בתחומי השימור.
תוכנית הלימודים משלבת בלימודי היסוד ארכיאולוגיה, לימודי גאוגרפיה ידיעת הארץ וכן היבטים מתודולוגיים, חברתיים, משפטיים, תיירותיים, המציבים את נושא השימור בהקשרים רחבים של העבר, ההווה והעתיד. דגש מיוחד ניתן  למבני ואתרי עכו והגליל המערבי, כולל עכו העתיקה, מבנים בהאיים באזור ועוד.
הלימודים כוללים בנוסף גם עבודה פרקטית באתרי שימור שונים, לצבירת ניסיון מעשי ויישומי, תוך התנסות עם חונכים. בוגר התוכנית יוכל להמשיך את הכשרתו ולימודיו במוסדות מקצועיים ואקדמיים בארץ בחו”ל .

בפברואר 2010 החליטה הממשלה להקציב סכום גדול לשימורם של 150 אתרי מורשת בישראל.החלטה זאת מעידה על ההכרה בצורך לטפל באתרים הראויים לשימור, ומשמעותה היא מימון מתמשך לעבודה מקצועית בשימור. המימון הממשלתי הצפוי בשנים הקרובות יפתח אפשרויות נוספות לבעלי הכשרה בשימור.

מלגה בגובה ₪8,000

למועמדים אשר יירשמו ויתקבלו לחוג ללימודי שימור

 (ללא כפל הטבות)

תחומי לימוד בחוג ללימודי שימור

מרצים בוגרים וסטודנטים מספרים...

הצצה לחוג לשימור

נגן וידא

"תואר תואר" בשימור

אנו מזמינים אתכם ללמוד במסלול “תואר תואר” בשימור בו  תקבלו גם תואר ראשון וגם הסמכה למקצוע!

שימור אתרים ומבנים- העתיד של תחום הנדל"ן

משמר מבנים ואתרים הוא איש מקצוע העוסק בשחזור ,שימור והשבחת מבנים ארכיטקטוניים בעלי מורשת היסטורית וארכיאולוגית. ענף ייחודי זה משלב בין רגישות סביבתית והיסטורית, יכולות עיצוב ותכנון חללים והבנה עמוקה של תחום הנדל”ן.
מהפכת השימור העולמית הגיעה לישראל שימור מבנים ואתרי מורשת הוא חלק מתופעה בינלאומית הקרויה “שימור המורשת הבנויה”, תחום מתפתח אשר חולל מהפכה בענף הארכיטקטורה בעולם. כיום, כל חפירה ארכיאולוגית וכל שימור מבנה דורשים הגשה ואישור תכנית שימור מקצועית, עליהן מופקד משמר מבנים ואתרים מוסמך.
בישראל, הכריזה לאחרונה הממשלה על “פרויקט שימור אתרי המורשת”, פרויקט רחב היקף שמטרתו שימור של כ -150 אתרי מורשת חשובים בישראל. מהלך זה הוא שלב ראשון בתהליך שילך ויתרחב בעתיד. לשם המחשה, בת”א לבדה קיימים כ 1,500-מבנים המיועדים לשימור.
“ישראל זקוקה למשמרי מבנים ואתרים מוסמכים”ד”ר נדב קשטן, מרצה בחוג ללימודי שימור, מסביר את הביקוש הגדל בבעלי תואר בשימור מבנים ואתרים: “מרבית המבנים הראויים לשימור לא משומרים בשל היעדר מודעות, תקציבים ואנשי מקצוע. כתוצאה מכך אנו עלולים לאבד את המורשת הפיזית שלנו. הניסיון מלמד כי ערים ואתרים שהשכילו להתוות תכנית שימור, כמו תל אביב וזיכרון יעקב, מינפו את האיזור מההיבט התיירותי והכלכלי.
כיום חוק התכנון והבנייה מחייב הגשת תכנית שימור מאושרת למגוון רחב של פרויקטים, אך בהיעדר מוסד אקדמי שמכשיר משמרים- השוק פרוץ. מדינת ישראל משופעת במבנים ואתרים הזקוקים למשמרים מקצועיים ומשוועת לבוגרי מוסד אקדמי המתמחים בתחום זה.”
מקצוע שיש בו הכל תחום שימור המבנים והאתרים מכיל תמהיל נדיר ומרתק של הכשרות אקדמיות: מלימודי יסוד בארכיאולוגיה, היסטוריה ואמנות ועד הסמכות בהנדסה, אדריכלות וטכנולוגיות בנייה. בנוסף, לעוסקים בשימור מבנים ואתרים דרושה הבנה רחבה בהיבטים התרבותיים, המשפטיים והכלכליים של תחום הנדל”ן. המקצוע המבוקש החדש משמרי מבנים ואתרים הפכו לאחרונה לשחקני מפתח בתחומי הנדל”ן, האדריכלות והארכיאולוגיה בישראל. לרשותם שלל אפשרויות להשתלב בעבודה במסגרת צוותי שימור בגופים מקצועיים כגון: רשות העתיקות, המועצה לשימור אתרים, רשות הטבע והגנים, המרכז הבהאי העולמי, אונסק”ו, ישובים ורשויות מקומיות וכן עבודה עם מומחים ויזמים. בין שפע העיסוקים של משמרי המבנים והאתרים ניתן לכלול תכנון ופיתוח עירוני ונופי, שיקום מבנים ושכונות, סקרים וחפירות ארכיאולוגיות, פרויקטים מיוחדים בערים היסטוריות.

מה עושים עם תואר ראשון בשימור?

מקומות עבודה פוטנציאלים: 

 • גנים הבהאיים
 • שמורות טבע
 • חפירות ארכיאולוגיות
 • רשות העתיקות
 • רשות הטבע והגנים
 • משרדי אדריכלים
 • שיקום ושימור מבנים עתיקים
 • השתלבות בפיתוח והובלת פרויקטים ברשויות מקומיות ומשרדי ממשלה
 • מענה למשרות הדורשות תואר ראשון במדעי הרוח

כיווני התפתחויות עתידיים ואפשרויות לפיתוח קריירה:

 • תארים מתקדמים
 • מחקר והתפתחות כאנשי אקדמיה
 • תפקידי ניהול ברשות לעתיקות או במשרדיים וגופים לשימור אתרים הסטורים
 • ניהול והובלת פרויקטים בארץ ובעולם
 • משימות שימור של מבנים היסטוריים ואתרים ארכיאולוגיים
 • ביצוע סקר לקראת שימור
 • הכנת תיקי תיעוד לשימור
 • ניהול ותחזוקה של אתרי שימור
 • ייעוץ לפרויקטים קיימים ומתוכננים בשימור מבנים ואתרים – בשיתוף פעולה עם אנשי המקצוע האחראים: ארכיאולוגים, אדריכלים, מהנדסים ומתכננים מטעם רשויות שונות
 • חברות בצוות שימור שייקבע בהתאם לאופי והיקף הפרויקט
 • מחקרים תיאורטיים ויישומיים הנוגעים לשיטות וטכנולוגיות שימור
כמו כן יוכל בוגר התוכנית להמשיך בלימודי תואר שני ובקורסי התמחות המוצעים בעולם ובישראל.

החוג ללימודי שימור מפי ד"ר נדב קשטן מרצה בחוג לימודי שימור וראש החוג לשעבר

נגן וידא

ארכיאולוגיה

ארכיאולוגיה זה המפתח שפותח את הדלתות בין העבר הרחוק והעתיד הקרוב. בעזרת הקורסים לארכיאולוגיה שנלמדים בחוג לשימור ניתן להבין את הפאזל הרבגוני של אבולוצית האירועים הניכרים בהתפתחות של המזרח התיכון וארץ ישראל בתקופות העתיקות, לדוגמה: מתי נולדה החקלאות; מתי ואיך קמו כאן הערים, מהם החפצים הגשמיים מהעבר שמתגלים בחפירות ארכיאולוגיות, איך הוקמו המבנים העתיקים ולמה במהלך התקופות השונות השתנו שיטות הבנייה ששימשו, איך התפתחו כאן טכנולוגיות שונות, למה קרסו כאן הציוויליזציות הגדולות וכו’. וכל הידע הזה הוא המפתח לתשובה הכי גדולה בארכיאולוגיה: מדוע כל האירועים האלה התרחשו דווקא כאן, במזרח התיכון ובארץ ישראל?

ארכיאולוגיה כתחום החקר של חיי אנושות בעבר הרחוק מלמדת איך להבין נכון כיצד השתנתה התנהגותם של בני האדם לאורך עשרות אלפי שנים. ארכיאולוגיה עונה על השאלות הגדולות של העבר ומאמתת בעזרת החפירות וחקר הממצאים את ההשערות של הדור שלנו לגבי החיים של הדורות העתיקים, כמו: סיפורי הקשר בין אנשי העבר הרחוק ועולם הטבע, הטיעונים לגבי מקור האנושות, הויכוחים סביב השאלות כיצד ולמה השתנו קהילות בני האדם וכו’. ארכיאולוגיה זה כל מה שסביבינו. העבר זה לא משהו שצריך להשאיר מאחורינו. החפצים מהעבר עשויים ללמד אותנו כיצד לפגוש את העתיד באופן יותר מוכן.

השבחת נדל"ן

הלומדים בחוג לשימור מקבלים הזדמנות נדירה ללמוד איך לתכנן ולנהל תהליך שימור ושיקום של מבנים היסטוריים, וזה כדי להשביח את המצב הפיזי שלהם ולהפוך אותם לנדל”ן יקר ערך. תכנית הלימודים בחוג מאפשרת לסטודנטים להבין מהי התורה הסדורה של הטיפול הנדרש  למבנים היסטוריים על מנת לאפשר את שדרוג ייעוד המבנה במטרה להניב תשואה כספית נאותה משדרוג זה. הקורסים בתכנית הלימודים מתבססים על שילוב העקרונות הכלכליים מתחום הנדל”ן עם הניסיון המעשי שנצבר בפרויקטי שימור שונים בישראל ובעולם. קורסים בהשבחת נדל”ן מאפשרים לבוגר חוג השימור לפתח מיומנויות חיוניות להובלת פרויקטי השימור של מבנים היסטוריים ותחזוקתם בהתאם לאופי האיכלוס שלהם.

 

למידע נוסף אודות השבחת נדל”ן באמצעות שימור מבנים לחצו כאן

תיעוד אדריכלי

בניינים היסטוריים הם מקורות גשמיים חשובים להבנה עמוקה של רוח המקום בו נמצא המבנה והתקופה של בנייתו. תיעוד אדריכלי זהו השלב הראשון ביצירת אי-סטרטגיה של הטיפול הנדרש במבנה היסטורי. מטרת התיעוד האדריכלי היא לגלות ולבצע רישום קפדני ושיטתי של כל מידע זמין אודות צורת המבנה בעבר ובהווה, כרונולוגיית תהליך הבנייה שלו ותיעוד השינויים שביצעו דורות קודמים במבנה או בסביבה שלו בחלוף השנים. הקורסים בתולדות אדריכלות ובתיעוד אדריכלי שבתכנית הלימודים בחוג לשימור מלמדים כיצד לזהות ולאסוף מסמכים היסטוריים וטכניים מהימנים אשר מיועדים לערוך תעודת זהות מדויקת ומפורטת של המבנה כדי לקבוע מהו הטיפול המתאים לשימור ושיקום שלו.

תרבות ואומנות העת העתיקה

הלימודים של אמנות ותרבות עתיקה מסבירים כיצד אנשי העבר ראו את עצמם ואת העולם שסביבם ואיך הם רצו שגם האחרים ייחשפו לזה. הקורסים באומנות ותרבות עתיקה שבתכנית הלימודים של חוג השימור זה עוד נדבך חשוב בהבנה של עבר האנושות. יצירות האומנות נמצאות בכל מקום שבו חיו אנשים אי פעם. ידע של תרבות ואומנות עתיקה הוא חיוני לניתוח יצירות האומנות, להבנת העושר של התרבות הויזואלית לה נחשפו אנשי העבר ולגילוי דרכי ההשראה האומנותית של האנשים בהקשרים סוציאליים ותרבותיים של החברה שלהם.

שימור סביבתי ובנייה ירוקה

בכל העולם מתרחבת ההבנה שהבניינים הירוקים הם הנכסים עם יתרונות רבים. בניינים ירוקים לא רק מקטינים או בכלל מנטרלים השפעות שליליות של האדם על הסביבה אלא שיש להם השלכות חיוביות ישירות על בריאות האנשים. הוכח מדעית שלבניינים ירוקים קיימת השפעה חיובית הן על הסביבה והן על הצמיחה הכלכלית של המדינה בהווה ובעתיד.
שימור מבנים היסטוריים והשבחת נדל”ן שימורי מחייבים ליישם פתרונות ירוקים אופטימליים במבני שימור. חשוב להדגיש שחלק מפתרונות “ירוקים” טמונים במבנה היסטורי עצמו הודות לחומרים וטכנולוגיות בנייה שלו. הקורסים בנושא שימור סביבתי ובנייה ירוקה שבתכנית הלימודים של חוג לשימור מלמדים כיצד להשיג את היתרונות האופטימליים של בניינים ירוקים מודרניים במבני השימור ההיסטוריים ולהפוך אותם לנוחים לאדם מודרני מבלי לפגוע בערכי השימור האדריכלי.

קורסים נלמדים במסגרת התואר

שנה א

 • התרבות הקלאסית ומורשתה
 • מבוא לארכיאולוגיה של ארץ ישראל
 • תולדות הארכיטקטורה בעת העתיקה
 • נקודות ציון בתולדות האומנות

שנה ב

 • מקורותיה והתפתחותה של הארכיטקטורה המודרנית
 • טכנולוגיות וחומרים באתרי עתיקות
 • חופי ישראל: מורשת, שימור ופיתוח
 • ארכיטקטורה בארץ ישראל
 • סטטיקה ותורת הבניה למשמרים

שנה ג

 • בעיות הנדסיות בשימור: סיבות ההרס ושיטות טיפול
 • תיעוד ושימור נופי מורשת
 • סדנא בשימור אתרים
 • סמינריון לפרויקט גמר: סוגיות בשימור המורשת של אתרים
 • טכנולוגיות וחומרים בבנייה עכשווית

יצירת קשר עם רכזת החוג לשימור

שם שעות קבלה בניין טלפון פנייה באמצעות תחנת מידע אישית
בת חן מנדל יום א’ עד יום ה’ 10:00-12:00, 14:00-15:00
ובשעות 15:00-17:00 בתיאום מראש
בניין מדעים – קומה 1 04-9015323 להשארת פנייה לחצו כאן