מה כדאי ללמוד? טיפים לבחירת מסלול לימודים

אתם מתכננים להתחיל ללמוד באקדמיה ועדיין מתלבטים באיזה מסלול לימודים ללמוד? במיוחד עבורכם אספנו מספר עצות וטיפים שיעזרו לכם למצוא את מסלול הלימודים המתאים לכם ביותר.

בחירת נושא

כשאתם מתלבטים מה ללמוד לתואר ראשון, יתכן ותמצאו את עצמכם מבולבלים בין המסלולים השונים – מקצוע אומני או ריאלי? לימודי כלכלה וראיית חשבון? אולי כדאי לימודי אומנות או תואר באיכות הסביבה? אל תשכחו: חשוב שתבחרו במסלול שמעניין אתכם ויסייע לכם להשיג את המטרות שלכם.
הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור את תחום הלימודים הנכון ביותר עבורכם.
 • חשבו על הדברים שמעניינים אתכם ביומיום. ייתכן שדברים אלה יכולים להיות חלק מהקריירה שלכם בעתיד.
 • חפשו ברשת אתרי ׳דרושים׳, וחפשו רעיונות לגבי תפקידים שתרצו לקחת על עצמכם לאחר שתסיימו את הלימודים.
 • חשבו על מטרות הקריירה שלכם ועל הכישורים שתידרשו להפגין כדי להגשים מטרות אלה.
 • היכנסו לאתרים של מוסדות אקדמיים כדי לקבל מושג על סוגי הנושאים שתוכלו ללמוד ועל סוג הקריירה שתוכלו לפתח כאשר תסיימו את הלימודים.
 • חפשו קורסים לפי נושאים, כדי לראות מה זמין שם עבורכם.
 • אם כדי להתחיל בלימודים אקדמיים אתם נדרשים להשלמות שונות, בדקו את האפשרות ללמוד במסגרת מכינה אקדמית שתהיה המקפצה שלכם לתואר הראשון.
 • לתשומת לבכם, רוב המסלולים נוטים להתמקד בתחום ספציפי, ובכך הם מאפשרים לסטודנטים להתמקד בנושא שבחרו. במקביל, יש מסלולי לימוד המאפשרים גמישות רבה בבחירת הנושאים הנלמדים, כמו למשל למידה בבית ספר לניהול המאפשרת לימודים במסלול חד-חוגי או דו-חוגי, לבחירתכם.

לשקול יותר ממסלול אחד

כדי להגדיל את הסיכוי להתקבל ללימודים, נסו להירשם ליותר ממסלול אחד.
עם זאת מומלץ לבחור בשני נושאים קרובים, כמו לימודי סוציולוגיה ולימודי קרימינולוגיה. בדרך זו ההרשמה שלכם תהיה רלוונטית לשני המסלולים.
שימו לב להגבלות כגון:
 • לכמה מסלולים אפשר להירשם בו זמנית?
 • האם המוסד מאפשר להירשם אך ורק למסלול אחד?

מסלולים שונים ללימודי תואר ראשון

רוב הסטודנטים בארץ נרשמים ללימודים לאחר שסיימו את השירות הצבאי, או לאחר שחזרו מהטיול הגדול, והם מתלבטים באיזה מסלול ללמוד, הנה כמה מסלולים מעניינים שיכולים לעניין אתכם:
 • לימודי חשבונאות – תחום לימודים שמקנה לכם את בסיס הידע למקצועות כמו, חשב, רואה חשבון או מנהל כספים הן במגזר הציבורי והן במגזר העסקי.
 • לימודי קרימינולוגיה – תחום לימודים העוסק בתיאור ובהסבר של סטייה חברתית המתבטאת בפשע ובעבריינות. במקצוע זה משולבים מגוון היבטים, כגון: פסיכולוגיה, סוציולוגיה, ביולוגיה, משפטים וחינוך.
 • לימודי לוגיסטיקה – תחום לימודים שעוסק בניהול לוגיסטי, כמו ניהול של שרשרת אספקה או ניהול מערכות מלאי. תחום זה מאוד מבוקש בתעשייה של העולם המודרני.
 • לימודי ניהול – תחום לימודים המאפשר ללמוד לתואר ראשון יחד עם לימודי הסמכה למקצוע מסוים. במסלול זה תוכלו לבחור באחת ההתמחויות אשר יעניקו לכם תעודת הסמכה בנושא כגון, יועץ משכנתאות וכלכלת המשפחה; חשב שכר בכיר; ייעוץ ופיתוח ארגוני או ניהול פרויקטים.
 • לימודי חינוך – תחום לימודים אשר יעניק לכם היכרות עם מדעי החינוך. התואר הראשון בגליל מערבי הוא מסלול מיוחד ושונה מאחר ומעניק בפועל התנסות מעשית ומועבר בשיטה חדשנית שמותאמת במיוחד לדור העדכני.במסלול זה תקבלו ידע בסיסי במגוון נושאים, כגון, מהות החינוך, תיאוריות חינוכיות שונות, הכרת המציאות של מערכות החינוך הקיימות ומבחר שעורים מהאשכולות בחוג לחינוך כמו:

ליקויי למידה: במסגרת אשכול זה הסטודנטים לומדים לזהות ליקויי למידה ודרכים לטיפול.

הגיל הרך:  אשכול זה מתמקד בעיקר בהתפתחות הילדים בגיל הרך ובהבנת צרכיהם מגיל לידה ועד שלבי הכניסה לבית הספר.

יעוץ חינוכי: אשכול זה עוסק בעיקר בתלמידים הנתקלים בקשיי הסתגלות מבחינה רגשית וקשיי לימוד כתוצאה מכך.

משחוק וחדשנות בחינוך: אשכול זה עוסק בעיקר במימנויות הלמידה, תהליכי למידה ודרכים חדשניות ואטרקטיביות ללמידה, באופן שניצור סביבות מעוררות מוטיבציה ללמידה.

ניהול במערכות חינוך: אשכול זה עוסק בעיקר בהכשרת הסטונדטים לתפקד כאנשי חינוך וניהול במערכות החינוך השונות.

 • לימודי כלכלה – תחום לימודים אשר מעניק ידע בסיסי בכלכלה יחד עם קורסים מרחיבים העוסקים בנושאים כגון, מימון, כלכלת סביבה, חקר ביצועים או חשבונאות ניהולית. במסלול זה תקנו ידע שיאפשר לכם להשתלב בתחום העסקי במשק או לעסוק במחקר כלכלי.
 • לימודי סוציולוגיה – מסלול המשלב בין מדע הסוציולוגיה למדע האנתרופולוגיה. תחום זה עוסק בהתבוננות בתופעות חברתיות, בשינויים חברתיים ובניתוח מערכות היחסים בקרב חברות, ארגונים וכו׳. לימודי הסוציולוגיה מתמקדים בחקר ההתנהגות האנושית ובוחנים תהליכים חברתיים בעוד שלימודי האנתרופולוגיה מתמקדים בחקר החברה מהפן התרבותי. שילוב שני החוגים הללו יקנה לכם מבט מקיף על החברה האנושית ועל מגוון התופעות והתהליכים המאפיינים אותה.
 • לימודי נדל״ן תוכנית לימודים אשר מעניקה לסטודנטים כלים שיאפשרו להם לפתח קריירה בתחום הנדל״ן. כלים אלה כוללים, בין השאר, מידע על הפעילויות המתאימות למגרש נתון, תוך התייחסות הן למגבלות התכנוניות של אזור הבניה והן למאפיינים הפיזיים והסוציו-כלכליים. הסטודנטים ילמדו גם כיצד להתאים בין המיקום המיטבי לפעילות נדל״ן מסוימת וירכשו ידע בקורסים כגון:
  • מבוא לפיתוח ויזמות נדל״ן
  • סוגיות משפטיות ותכנוניות בפיתוח נדל״ן
  • מדיניות דיור
  • כלכלה עירונית
 • לימודי שואה – תחום לימודים זה עוסק במידע על השונה ובהבנה של ההתרחשויות והאירועים בשואה. לימודים אלה מלווים בסיורים במוזיאונים לחקר השואה, כמו בית לוחמי הגטאות ויד ושם, במפגשים עם היסטוריונים החוקרים את השואה, ובהתנסות בארגון כנסים מדעים בארץ ובעולם ועוד.

ואם אתם מחפשים מסלול לימודים בתחום האומנות, תוכלו לבחור ללמוד אדריכלות, מוסיקה, מחול או תיאטרון, לדוגמה:

 • לימודי תיאטרון – במסגרת מסלול זה תוכלו לבחור בין התמחות חינוכית וקהילתית לבין התמחות בתיאטרון ובמחול. מסלול זה משלב לימודים אקדמיים יחד עם כישורים אמנותיים תוך פיתוח היצירתיות ומיומנויות המשחק, הכתיבה, הבימוי והמחול.
 • לימודי שימור – תחום לימוד זה מתאים לסטודנטים עם תשוקה לתחום העיצוב והאדריכלות, ולסטודנטים המבקשים להשתלב בשוק הנדל״ן. הנושאים הנלמדים במסלול זה עוסקים בארכיאולוגיה, גיאוגרפיה, היסטוריה, אדריכלות ועוד, והם מלווים בסיורים מעניינים בשטח.

ולאלה מבינכם שצריכים ללמוד במכינה אקדמית כדי להתקבל ללימודים:

·      תוכלו לבחור במכינה המתאימה לכם, מבין מכינות כגון:
o      מכינה קדם אקדמית – מכינה לצעירים שרוצים לשפר את הבגרויות שלהם לקראת לימודים לתואר ראשון.o      מכינה לבני 30 פלוס – מתאימה לצעירים מעל גיל 30 אשר סיימו 12 שנות לימוד, לא עומדים בתנאי הקבלה לאקדמיה, ומבקשים ללמוד תואר ראשון.
o      מכינת ערב – מסלול המתאים לאנשים עובדים אשר רוצים לשפר את הסיכוי להתקבל ללימודים אקדמיים.

לבחור כיצד ללמוד

רוב הסטודנטים לתואר ראשון לומדים ב”משרה מלאה”, אבל זו אינה הדרך היחידה ללמוד.
יש מודלים שונים של לימודים, שיכולים להתאים לנסיבות החיים שלכם, אם למשל עליכם לשלב עבודה ולימודים.
במקרה זה, חפשו מוסדות אקדמיים שיאפשרו לכם גמישות מבחינת ההשתתפות בקורסים השונים.

לבחור היכן ללמוד

יש סטודנטים שברור להם באיזה מוסד אקדמי הם רוצים ללמוד, בעוד שאחרים רוצים לבחור את מסלול הלימודים שמושך אותם יותר מכול.

הנה כמה עצות שיעזרו לכם לבחור היכן ללמוד:

השתתפו ב׳יום פתוח׳ במוסד האקדמי – זוהי הזדמנות עבורכם לפגוש את הקורסים המוצעים ולראות את מקום הלימודים ואת האזור בו הוא נמצא.

 • אם לא תוכלו להשתתף ב׳יום פתוח׳, תוכלו לסייר במכללה באמצעות סיור וירטואלי.
 • בדקו מהו המועד האחרון להרשמה ללימודים – יש מוסדות אקדמיים שמאפשרים להתחיל את הלימודים בקורס אביב, למשל. וודאו שאתם יודעים היטב מהו המועד האחרון להירשם למסלול שאתם רוצים ללמוד.
 • בדקו את דרישות הקבלה – למסלולים שונים ולמוסדות שונים יהיו דרישות כניסה שונות.

אולי יעניין אותך גם: