פרקטיקום לסטודנטים בחוג ללימודי קרימינולוגיה עם התמחות בילדים ונוער בסיכון

עבודה מעשית מול ילדים ונוער בסיכון חושפת את הסטודנט לעולם הדורש רגישות, סובלנות ומקצועיות רבה. במהלך ההתנסות הסטודנטים רוכשים כלים ומיומנויות אשר יסייעו להם בהמשך דרכם בעבודה עם אוכלוסיות צעירות.  במקביל לתוכנית הלימודים האקדמית בלימודי קרימינולוגיה, הסטודנטים ישתלבו בהתנסות מעשית של 2-4 ש”ש בשנה הראשונה ללימודיהם ובהתנסות של 4-6 ש”ש בשנת הלימודים השנייה. כחלק מתהליך ההתמחות במגמה, עד סוף הלימודים, הסטודנטים ייצברו 200 שעות התנסות בעבודה עם ילדים ונוער בסיכון.
הסטודנטים לקרימינולוגיה ישולבו בהתנסות עם ילדים ונוער על רצף הסיכון בהתאם לכיווני ההתמקצעות המעניינים אותם. בקצה הרצף הסיכון נמצאים מעונות נעולים של חסות הנוער ומרכזי חירום לילדים הפועלים כמסגרות הוצאה מהבית בעקבות הפעלת צו שפיטה וענישה או צו פיקוח והשגחה. באמצע הרצף יוכלו הסטודנטים להשתלב בעבודה עם נוער ביחידות לקידום נוער וצעירים הנותנות מענה לנוער שנשר מהמסגרות הפורמליות ולצעירים הנמצאים בסכנת הידרדרות. בקצה השני של הרצף נמצאים מרכזי נוער עירוניים ומרכזים של עמותת עלם המיועדים למנוע שוטטות, וונדליזם והידרדרות של ילדים ונוער.
לפניכם רשימת חלק מהמקומות הפתוחים להתנדבות בשנה הקרובה:
 • בית שבתי לוי – מרכז חירום היחידי בארץ לילדים בגיל הרך. הילדים, המגיעים אליו בגילאי 3 עד 7 שנים, חוו הזנחה או אלימות כבר בתחילת חייהם ועקב כך נפגעו בגופם או בנפשם והם זקוקים לטיפול. “זהו מקום שאני מקבלת בו אין סוף חום ואהבה שזה ממלא אותי. המקום נותן לי כלים להבין איך להתמודד עם ילדים הנמצאים במצבים מאוד מורכבים ולא פשוטים בחייהם איך ניתן להטיב איתם בצורה הטובה ביותר, איך לעשות את ההפרדה בין רגש לגבול וחינוך, הסיפוק הוא אין סופי”.
 •  הבית ברחוב חיים – נותן סיוע חרום לנוער במצבי סיכון וסכנה ומהווה כתובת זמינה וקורת גג לבני נוער בגילאים 13-18 שמסיבה כלשהי אינם יכולים או רוצים להיות בביתם. “תפקידי בבית הוא להיצמד לנערים, לארח להם חברה, לעודד ולהיות אוזן קשבת. ילדי הבית מזכירים לי את עצמי ונותנים לי מוטיבציה לנסות לעזור להם לקבל החלטות הנכונות ולשמור על חיוביות לאורך הדרך.”
 • בית ספר נירים – מיועד לתלמידי כפר הנוער “נירים” בלבד. תלמידי בית הספר מגיעים עם פערים לימודיים משמעותיים ותחושת כישלון. בית הספר לא ממיין את תלמידיו לפי הישגיהם או חוות הדעת מן העבר, אלא מניח שהם יכולים להגיע לתעודת בגרות עיונית מלאה. “ביה”ס עובד בדרכים שונות וההתנסות מאפשרת לי להיחשף לדרכי הטיפול והעזרה לתלמידים וללמוד מהצוות החינוכי במקום ולהתנסות בפועל”.
 • מעון אחוה – מטפל באוכלוסייה של בנים בגילאי 13-18 מהמגזר הערבי המופנים מכל הארץ הן על ידי שירותי המבחן לנוער והן על ידי לשכות הרווחה השונות. “ניהלתי עם הנערים שיחות אישיות ונוצר אמון חזק ביני לבינם שזה עזר לתמוך בהם מבחינה רגשית וחברתית. נחשפתי לאוכלוסייה שלא הייתי מכיר בדרך אחרת. מהחוויות שהיו לי למדתי שיעורים לחיים”.
 • מעון נוף הרים – מעון נעול לנערים מתבגרים עוברי חוק מהמגזר הערבי “אני מרגישה שהצלחתי ואני כל כך גאה בזה שהצלחתי ליצור קשר משמעותי עם נערים שמאוד קשה להתעסק איתם”
 • ניידת הלילה, עמותת עלם – ניידות “כתובת רחוב” מסיירות ברחובות הערים בשעות הערב והלילה המאוחרות על מנת לאתר בני נוער בסיכון, במצבי ניתוק ומשבר, וליצור איתם קשר, להתקרב אליהם, לראות אותם, להיות איתם לנסות לעזור להם. “פגשנו נער שסיפר שהוא חושב על נפקדות מהצבא וניסינו להסביר לו שזה לא הדרך ולכול בעיה יש פתרון”
 • קידום נוער, צעירים ושירותי תקון – טיפול בנערים ונערות בגילאים 14-18 שנשרו ממסגרות פורמליות ונמצאים במצבי סיכון ומצוקה, במטרה להחזירם למסלול לימודי או עבודה במסגרות נורמטיביות. וסיוע לצעירים בגלאי 18-22 בעלי רצון ויכולת לשינוי, הנמצאים בסכנת התדרדרות לפשע “ההתנסות עזרה לי להכיר את הנערים לעומק, לשמוע את סיפור חייהם, להיפתח לנושאים שלא הכרתי ולא יצא לי לחוות. ניסיתי להבין את התחושות והרגשות שלהם כדי שאוכל לעזור ולתת אוזן קשבת על הצד הטוב ביותר”
 • סיכויים – סיוע וסיכוי לנוער עובר חוק – תכנית הנאבקת בתופעת עבריינות הנוער בישראל, על ידי התמקדות באוכלוסייה המועדת ביותר לעבריינות: נערים שכבר ביצעו עבירה על החוק, במטרה למנוע מהם עבריינות חוזרת. “בהתחלה חששתי שלא אצליח להתקרב אל החניכה או שלא אוכל לעזור לה.. בהמשך נקשרנו מאוד אחת לשנייה, החניכה נפתחה התחילה לשתף אותי בהכל..”
 • מועדונית כלניות (מועדונית רווחה) לילדים בגיל הרך (3-6). המועדונית מונה כ-15 ילדים. הילדים מגיעים מרקעים שונים של משבר עלייה, הזנחה, אלימות ומצב סוציואקונומי נמוך. במועדונית עובדות מדריכה, אם בית ועובדת סוציאלית. “הסטודנטים שמשתלבים במועדונית הם חלק מהצוות לכל דבר. הם אחראים לתכנים חינוכיים, משחקים עם הילדים, חיזוק שפה ,לימודים, יחסים בינאישיים. הם מהווים מודל ליחסים בין מבוגרים לילדים ולקשר מיטבי”.
 • מרכזי נוער עירוניים – בלב השכונות בעיר עכו. במרכזים מתבצעת עבודה עם ילדים ונוער בסיכון ומתקיימות בהם פעולות העשרה מגוונות, קבוצתיות בנושאים שונים בכל יום. “הילדים מגיעים למרכז בדרך כלל בשעות הפנאי שלהם כדי להעסיק אותם ולענות על הצורך לשמירתם ממעשים אסורים הנובעים משעמום, כמו; ונדליזם, אלימות, שתיית אלכוהול”
 • בתי ספר ותיכונים לילדים ונוער בסיכון “הנער מספר לי על החששות והבעיות החברתיות שלו ואני מסיעת ומשתתפת אתו גם בפעילות חברתיות לסיוע וחיזוק הביטחון האישי. הפעילות תורמת לי בעיקר כשאני רואה את ההתקדמות שלו”.
 • מועדון הילדים “יחד- בשביל הלב” לילדים בסיכון
  המועדון מהווה מוקד פעילות שכונתי במסגרתו הילדים יקבלו מענה בתחומי עניין, העשרה, יצירה, עזרה בלימודים, וכן פעילות חינוכית וערכית.
  “כשאתה שומע מהורה של ילד/ה כמה אתה משמעותי עבורם וכמה הם מחכים למפגש איתך במועדון- מחמם את הלב ושווה בשבילי הכול!”