6 מקצועות לימוד אקדמיים שתמיד מבוקשים בשוק

התחלתם לחשוב בשעה טובה על אפיקי לימוד אקדמיים אפשריים? סביר להניח שעלו בראשך כל מני אפשרויות וכיוונים שונים. לרוב, הדילמה הגדולה ביותר היא בין חלומות מרגשים על כיוונים תעסוקתיים שמלווים אותנו עוד מהילדות ובין חשיבה פרקטית ושקולה הבוחנת מאילו מקצועות ניתן להמשיך למסלולי תעסוקה יציבים, רווחיים ומבוקשים בשוק העבודה.

שוק העבודה בישראל רווי וההזדמנויות המגוונות שהבטיח בעבר עולם ההיי-טק מתחילות להתדלדל עקב היצע יתר. גם המקצועות היוקרתיים של פעם שכל אמא פולניה חולמת לספר לשכנות שהתחלת ללמוד, אינם מה שהיו פעם. בתחום המשפטים ישנה תחרות עצומה ועודף עורכי דין ומערכת הרפואה הישראלית במצב דחוק מאי פעם. לכן, במידה וביקוש המקצוע הוא העומד בראש מעיניכם, אלו כמה מקצועות שמומלץ לקחת בחשבון בתהליך בחירת מקצוע הלימוד שלך:

 

לימודי ניהול

אם תמיד האמנת שיש לך כל מה שצריך כדי לעמוד בראשה של חברה גדולה ויוקרתית או לנהל צוותים מובילים, לימודי ניהול עשויים להיות אפיק לימודים מעולה עבורך.

המנהל צריך להיות בעל יכולת ראייה של התמונה הכוללת, להציב את המטרות ולהאציל מסמכויותיו בתבונה על מנת לדאוג שהיעדים יושגו על הצד הטוב ביותר. תואר ראשון בלימודי ניהול הוא אפיק אקדמי שיספק לך הכשרה נרחבת בתחום הניהול ויספק לך כלים שיאפשרו לכישורי ההנהגה הטבעיים שלך לבוא לידי ביטוי ביתר כוח.במסגרת התואר יילמד המבנה התאגידי, המגזרים השונים – פרטי, ציבורי, מלכ”רים וכו’ – וכיצד לנהל מערכות אלה בצורה אופטימלית.ישנם אפיקי ניהול רבים בהם ניתן יהיה להתמקצע – מתחום המידע, הקצאת משאבים, משא ומתן ועד לתעשייה וניהול.

 

לימודי כלכלה

הכלכלה היא למעשה הכוח המניע של כל התנהלות אנושית. מכלול האופנים שבהם חברה מייצרת, משיגה ועורכת חלוקה של הטובין החומריים לצרכי האדם. אנו חיים בעידן בו העולם הכלכלי הוא מורכב ורב תחומי יותר מאי פעם.

שוק ניירות הערך והמניות, הסחר במטבע חוץ וכמובן כניסתם של המטבעות הדיגיטליים הופכים את האופן שבו אנו מעריכים שווי חומרי לסבוך ביותר ודורש ידע רב וכלי ניתוח רב תחומיים. במהלך לימודי כלכלה תיערך סקירה היסטורית של תחום הכלכלה מסחר החליפין והחקלאות של העולם העתיק ועד לכלכלה הגלובלית של ימינו וצפי לגבי העתיד.

בתואר יילמדו הכוחות השונים הפועלים על השוק כמו סחר בינלאומי והתאגדויות הסחר העולמיות, קרנות המטבע, מכסים והגבלי סחר וכמו כן הכוחות בזירה המקומית כמו אינפלציה, אבטלה, חקיקה ורגולציה וכו’. בוגרי תואר בכלכלה יוכלו להשתלב במשרות בתחום הכלכלה בגופים ממשלתיים, ציבוריים או במוסדות פיננסיים פרטיים.

 

לימודי הנדסה

יש לך ראש לתכנון פתרון בעיות ויישומם? תמיד הצלחת לתכנן 10 צעדים קדימה? תמיד העדפת תכלס על דיבורים בעלמא? בניגוד למקצועות האקדמיים התיאורטיים השונים, לימודי הנדסה הם במובנים רבים קודם כל הכשרה מקצועית מעשית.

במקצועות ההנדסה השונים לומדים בראש ובראשונה כיצד לייעל ולשפר תהליכי ייצור ופעולה של מערכות שונות. על ידי תהליכים אלה נוכל לשפר את המוצר, לזרז את תהליך הייצור שלו, להפוך אותו לבטיחותי יותר ולהוזיל עלויות.

הלימודים אינם פשוטים וכוללים לימודי מתמטיקה ופיזיקה אינטנסיביים, אך המאמץ עשוי להשתלם מאוד שכן מדובר בעבודה מאתגרת מאוד, מרתקת וטומנת בחובה תגמולים רבים, חומריים, מקצועיים ואישיים.

 

מדעי המדינה

האם גם אצלך כל בוקר מתחיל עם העיתון ביד? יש לך דעה מוצקה ומושכלת על נושאים פוליטיים? העובדה שקבוצות אנשים בוחרות להתאגד יחד תחת ההגדרה הלאומית וליצור מוסדות שישמרו הגדרה זו אינה מובנת מאליה.

מדובר בתופעה מרתקת שבבסיסה עומדים כל היחסים שבין האדם למוסדות המדינה, בינם לבין עצמם במסגרת הלאום ובין המדינות השונות. לימודי מדע המדינה עוסקים בכל מערכות היחסים הללו על היבטיהם השונים כמו תחום הכלכלה, הרווחה, הביטחון והמשפט.

משרדי ממשלה וארגונים גלובליים רבים קולטים בוגרי לימודי מדעי המדינה למשרות ייעוץ, סיוע לפוליטיקאים ומסלולים המהווים קרש קפיצה לקריירות פוליטיות אישיות.

 

משאבי אנוש

שוק העבודה בעידן הגלובלי והדיגיטלי הופך לעולם מורכב החובק נושאים רבים. כאשר חברות מציבות סניפים בכל נקודה בעולם ופעמים רבות ניהול העובדים כבר אינו נעשה פנים מול פנים, הופך תחום גיוס העובדים והצבתם לתפקיד רב תחומי מרתק ביותר הדורש כישורים רבים.

בלימודי משאבי אנוש יילמדו ההיבטים השונים לטיפול בעובדי מקומות העבודה השונים החל בגיוס והכשרה וכלה במימוש זכויותיהם, קידומם והצבתם במקומות המתאימים להם ביותר.בין השאר יילמד כיצד לבנות תרבות ארגונית איכותית, כישורי הנהגה והובלת תהליכים ועוד.

 

לימודי חינוך

 

המדינה והעולם זקוקים תמיד לאנשים מיומנים בתחום החינוך. כן, המדינה זקוקה למורים! לכן תוכלו לבנות קריירה בתחום ההוראה לאחר לימודי תואר ראשון בחינוך והשלמת הלימודים לתעודת הוראה.

אלא שהוראה אינה הקריירה היחידה שממתינה לכם כבוגרים בתחום החינוך. למעשה, מסלול החינוך מאפשר לכם להשפיע ולתרום לשינויים חינוכיים וחברתיים גם מחוץ למסגרת הכיתה. כיצד?

תואר בלימודי חינוך אשר מבוסס על תחומי תוכן רחבים מאוד, מוביל למגוון של קריירות אפשריות בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי. כלומר, במהלך הלימודים, תוכלו למצוא מסלולי התמחות או אפשרויות לשילובים דיסציפלינריים, שיקנו לכם בסופו של דבר את המיומנויות, הכלים והניסיון הנדרשים היום לקריירות מאתגרות בשדה החינוכי והחברתי.

 

שילובים רב תחומיים

היתרון הגדול ביותר בתחומים אלה, מעבר להיותם מרתקים, מבוקשים ורווחיים, הוא העובדה שניתן לשלב ביניהם בקלות. בפנייה למסלול דו-חוגי, ניתן יהיה לרכוש כישורים משולבים שיפתחו עבורך אפיקי תעסוקה נוספים.

ניתן לערוך שילובים כמו כלכלה ומדע המדינה ולהשתלב במוסדות כלכלה ממשלתיים או בינלאומיים, הנדסה וניהול, ניהול וכלכלה או כלכלה ומשאבי אנוש וליהנות ממספר עולמות, להרחיב את האופקים ולזכות להזדמנויות רחבות ומספקות בשוק העבודה המגוון.

 

אולי יעניין אותך גם: