החשיבות של שליטה באנגלית ברמה גבוהה להצלחה בתואר ובשוק העבודה

יותר מ-1.5 מיליארד בני אדם ברחבי העולם מדברים אנגלית, כשעבור בין 300 ל-400 מיליון אנשים היא גם מהווה שפת אם. חלק גדול מאוד מהפעילות העסקית בכל רחבי הגלובוס מתנהל בשפה הזו. הכלל הנ”ל נכון גם לגבי תרבות ובפרט זו הפופולרית, וגם כשמנסים לבחון את הידע שהצטבר בכל תחום ותחום שמעסיק את המין האנושי מגלים שחלק ניכר ממנו מוצג לנו באנגלית.

יש סיבות רבות לדומיננטיות של האנגלית – ומסקנה ברורה אחת: כדי להצליח בלימודים וליהנות מקריירה מתגמלת באמת, נדרשת שליטה מיטבית בשפה שהחלה להתפתח באנגליה במאה ה-5 והפכה למדוברת ביותר ולמובילה בעולם המודרני.

איך אנגלית ברמה גבוהה עוזרת לסטודנטים?

לימודים אקדמיים הם מצד אחד חוויה מעשירה ומעצימה מאוד ומצד שני גם מאתגרת ומחייבת השקעה ניכרת של משאבים שונים, ובראשם זמן. בין אם החלטתם ללמוד תואר בכלכלה, או שמהמטרה שלכם היא תואר ראשון בניהול, בין אם נמשכתם לתחום הקרימינולוגיה ובעצם בכל מסלול לימודים, עד מהרה תמצאו את עצמכם מתמודדים עם כמויות גדולות, ואפילו מאוד, של מידע.

הידע רחב ההיקף והכלים המתקדמים שתקבלו במסגרת הלימודים הם בסיס איתן גם לקריירה מספקת וגם לחיים טובים יותר באופן כללי. מי שמבין את העולם סביבו יודע איך להתנהל בו טוב יותר – אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שכאמור חלק גדול מהידע שקיים כיום ברשות המין האנושי הינו באנגלית.

בהתאם לכך, כמעט בכל קורס שתלמדו לאורך המסלול האקדמי תידרשו לקרוא טקסטים רבים באנגלית. לקרוא ולהבין כמובן. באופן טבעי, ככל שהשליטה שלכם בשפה זו תהיה גבוהה יותר, כך תצטרכו להקדיש פחות זמן לקריאת כל טקסט ובנוסף תוכלו להפיק ממנו מקסימום תועלת ולהגיע למבחנים מוכנים היטב. ציונים גבוהים לאורך התואר הם גם מקור לנחת רבה וגם מפתח שפותח דלתות רבות בשוק התעסוקה ובפרט למשרות נחשקות במיוחד.

חושבים על לימודי חינוך?

לימודי חינוך מכשירים את הבוגרים למגוון של קריירות מעניינות ומאתגרות הן במערכות החינוך הפורמלי והן במערכות הלא פורמליות. אבל, כדי להצליח בלימודים ולקבל תואר ראשון בחינוך יהיה עליכם להפגין שליטה טובה באנגלית.

היכולת לקרוא ולהבין טקסטים באנגלית תצייד אתכם בידע חשוב הנוגע למהות החינוך ולתיאוריות החינוכיות השונות. בנוסף, שליטה באנגלית תסייע לכם לסיים את הלימודים בהצלחה ותשמש קרש קפיצה משמעותי לניהול קריירה מעניינת ובכלל, לחיים מספקים וטובים.

תואר בחינוך מציע לכם בחירה באחד משני המסלולים: מסלול חד חוגי ומסלול דו חוגי. כל מסלול פותח בפניכם אפשרויות למגוון התמחויות כך שבעולם הגלובלי של ימינו, עם שליטה טובה באנגלית תצליחו למצוא עבודה גם בחו״ל למשל כיועצים חינוכיים.

המסלול החד חוגי משלב לימודי העשרה וקורסים מתודולוגיים ב-5 אשכולות למידה: לקויות למידה, חינוך לגיל הרך, ייעוץ חינוכי, ניהול מערכות ואוריינות, שפה ומתמטיקה. בנוסף, את המסלול החד חוגי אפשר לשלב גם במסלול המוביל לתעודת הוראה בחינוך לגיל הרך או בחינוך המיוחד.

לימודים מתקדמים בחו”ל

כשמקפידים על לימוד אנגלית ברמה גבוהה בבית הספר ו/או משפרים את השליטה בשפה באמצעות קורסים ייעודיים, זוכים ליתרון של ממש לא רק במהלך לימודי התואר הראשון, אלא גם אם בוחרים להמשיך במסלול האקדמי.

שליטה מושלמת באנגלית תאפשר לכם גם להמשיך ללימודים מתקדמים בחו”ל. בתחומים רבים – ובפרט מנהל עסקים, הנדסה על ענפיה השונים, מדעי המחשב ורפואה – ניתן למצוא תוכניות לימוד איכותיות במיוחד מעבר לים. הלימודים באוניברסיטאות ומכללות מובילות בארה”ב ובאירופה מהווים קרש קפיצה אפקטיבי בשוק העבודה של המאה ה-21, וכמובן שללא אנגלית מעולה – הן בקריאה, הן בכתיבה, הן בדיבור והן בשמיעה – קשה, ובמידה רבה אפילו בלתי אפשרי, גם ללמוד (ומדובר כמובן בלימודים תובעניים מאוד) וגם להתאקלם היטב ביעד כזה או אחר בחו”ל (וכמובן לנצל את השהות גם כדי ליהנות ולא “רק” להתקדם בחיים).

חשיבות האנגלית בשוק העבודה

לימוד אנגלית הוא נכס של ממש גם בשוק העבודה.

למשרות רבות נדרשת שליטה באנגלית ברמה גבוהה והסיבה לכך ברורה: במציאות שבה התחזית הכל כך מפורסמת של מרשל מקלוהן על כפר גלובלי התממשה, ושורה ארוכה של עסקים וארגונים נמצאים בקשרים הדוקים עם גורמים בכל רחבי העולם, ללא אנגלית איכותית באמת אי אפשר למלא תפקידים מסוימים.

בנוסף, הגלובליזציה מאפשרת לנו לעבוד גם בחו”ל – וכמובן שבמקרים אלה האנגלית הכרחית לא רק כדי למלא את התפקיד אלא גם לטובת החיים עצמם: כשאדם בוחר לעבור לעבוד מעבר לים, כל חייו מתנהלים בשפה זרה, מן הסתם באנגלית, ועל כן החשיבות הרבה במיוחד של הבקיאות בשפה והמיומנות בשימוש בה.

מהי הדרך הטובה ביותר לשפר את השליטה באנגלית?

במערכת החינוך בארץ לומדים אנגלית כבר מגיל צעיר מאוד, ואכן ישראל היא אחת המדינות שבהן רמת האנגלית של התושבים נחשבת טובה מאוד (במחקר בינלאומי שנערך לפני מספר שנים דורגו ראשונות מבחינת השליטה בשפה הבינלאומית שובדיה ודנמרק ומיד אחריהן הולנד, פינלנד ונורבגיה. צרפת, אגב, הגיעה רק למקום ה-37 וגם איטליה זכתה לדירוג לא מחמיא – 29).

יחד עם זאת, כדי להצליח באמת בדרך לתואר הראשון ובהמשך המסלול האקדמי, וכאמור גם בשוק התעסוקה של המאה ה-21, כדאי להשקיע אפילו יותר בלימוד השפה.

דרך אחת ללמוד אנגלית היא להרבות בצריכת תכנים בשפה – סרטים, תוכניות טלוויזיה, סרטונים, ספרים, מאמרים, מוזיקה ובעצם כל תוכן רלוונטי אפשרי. בדרך זו מתורגלות יכולות הקריאה והשמיעה, וכמובן משתפר מאוד אוצר המילים. אגב, כדאי לדעת שבאנגלית יש קרוב לרבע מיליון מילים, כשלשם השוואה בשפה העברית נכללות רק כ-70,000 מילים (הכוונה היא למילים בסיסיות, ללא הטיות – כלומר “חולצה”, “חולצות”, “חולצתי” וכו’ נחשבות מילה אחת). המלצה נוספת היא לדבר באנגלית. עם מי? עם כל מי שמוכן לשתף אתכם פעולה. בדרך זו תטמיעו טוב יותר את אוצר המילים ותתרגלו גם את הדקדוק (שנחשב פשוט יחסית).

אופציה נוספת היא כמובן לימוד אנגלית באופן מקצועי, ואם בחרתם בה כדאי לעשות זאת בקבוצות קטנות כך שתזכו ליחס אישי וללמידה אפקטיבית במיוחד.

אולי יעניין אותך גם: