לימודי ראיית חשבון מאפשרים לסטודנטים לפתח מיומנויות מעשיות שיכולות להיות רלוונטיות לסוגים שונים של קריירה. כישורי החשבונאות יכולים, מצד אחד, לעזור לכם לנווט את דרככם המקצועית בתחומים שונים, והיתרונות הרבים שמציעים לימודי ראיית חשבון, יכולים מצד שני, להמשיך ולהניע את הפופולריות הגואה של מסלול לימודים זה.

לימודי ראיית חשבון מאפשרים לכם לרכוש מקצוע. ובעיקר לאלה מבינכם שאוהבים לעסוק במספרים, ומעוניינים בתואר ראשון בחשבונאות וראיית חשבון.

הנה כמה דברים שחשוב לדעת על האפשרות להתקבל ללימודי ראיית חשבון ועל התכנים הנלמדים במסגרת מסלול זה:

תנאי קבלה ללימודי ראיית חשבון

 • תנאי הקבלה ללימודי ראיית חשבון, כוללים:
 • תנאי הקבלה ללא פסיכומטרי דורשים ממוצע בגרות בציון 88 ומעלה (או מכינה קדם אקדמית, תעודת הנדסאי, מכינת 30+).
 • ממוצע בגרות (או מכינה קדם אקדמית, תעודת הנדסאי, מכינת 30+) בציון 88-85, ופסיכומטרי בציון 520 ומעלה.
 • ממוצע בגרות (או מכינה קדם אקדמית, תעודת הנדסאי, מכינת 30+) בציון 88-85 ללא פסיכומטרי, קבלה ללימודים תיבחן ע״י ראש החוג.
 • שקילה לתעודת בגרות מחו״ל ובחינה פסיכומטרית בציון 520 ומעלה.

בנוסף:

 • אנגלית – ציון 60 ומעלה ב-4 יח״ל בבגרות (או מכינה ייעודית באנגלית, בהיקף של 4 יח״ל ובציון 60 ומעלה).
 • מתמטיקה – ציון 60 ומעלה ב-4 יח״ל בבגרות (או מכינה ייעודית במתמטיקה, בהיקף של 4 יח״ל ובציון 70 ומעלה).

מכינה קדם אקדמית

אם מסיבות שונות אינכם עומדים בתנאי הקבלה לתואר הראשון, תוכלו ללמוד במכינה קדם אקדמית – אנגלית, מתמטיקה, אוריינות אקדמית ושני קורסי בחירה נוספים. המכינה תכשיר אתכם ללימודים האקדמיים ותסייע לכם להתקבל ללימודים.

לימודי תואר ראשון בחשבונאות ובראיית חשבון

במסגרת מסלול ׳תואר תואר׳, תוכלו להשיג תואר ראשון בחשבונאות ואגב כך גם ללמוד מקצוע לפי בחירתכם:

 • תואר A בחשבונאות ובראיית חשבון (יחד עם תעודת יועץ משכנתאות וכלכלת המשפחה).
 • תואר A בחשבונאות ובראיית חשבון (יחד עם תעודת חשב שכר בכיר).
 • תואר A בחשבונאות ובראיית חשבון (יחד עם תעודה בייעוץ ובפיתוח ארגוני).
 • תואר A בחשבונאות ובראיית חשבון (תעודה בניהול פרויקטים).

תנאי לקבלת התואר: קבלת תואר בלימודי חשבונאות וראיית חשבון מותנית במעבר מבחנים של מועצת רואי החשבון.

על לימודי תואר שני בראיית חשבון

אם תרצו להעמיק בתחום החשבונאות, תוכלו להמשיך גם לתואר שני, ולהתמקצע בנושאים כגון: מיקרו כלכלה, מימון ואקונומטריקה.

תוכנית הלימודים לתואר השני כוללת שילוב של תחומי ידע שונים, כגון: תורת ההחלטות, מבנים ארגוניים, כלכלה עירונית, ניהול התנהגות ארגונית, שיווק מתקדם בעולם המודרני, כלכלת משאבי טבע וסביבה, הערכת פרויקטים ותוכניות ממשלתיות, תקשורת ארגונית בעידן הגלובליזציה, אסטרטגיה תחרותית ויזמות ועוד.

למה כדאי לי ללמוד ראיית חשבון?

הנה הצצה לכמה מהיתרונות הבולטים שמציעים לכם לימודי ראיית חשבון:

ביטחון תעסוקתי והכנסה טובה

חשבונאות היא הכוח המניע המרכזי של הכלכלה העולמית, ועוסקת בעיקר בניהול פיננסי. זה כשלעצמו כבר מבטיח שהמיומנויות של רואי החשבון יהיו תמיד מבוקשות.

כל ארגון או עסק זקוק לרואה חשבון, בלי קשר לגודל או לסוג הענף. מה שהופך את לימודי חשבונאות לאחד התארים הבטוחים ביותר, הנחשבים כמסלול חלק להכנסה טובה, ומאופיין בתכנים שהופכים את רוב הבוגרים למועמדים מבוקשים ביותר בעולם התעסוקה.

ככול שתקדמו את הקריירה שלכם כך תוכלו ליהנות משיעורי הכנסה גבוהים. ברוב המקרים, הרמה המקצועית הצפויה מרואי חשבון, מתורגמת לשיעורי שכר טובים יותר, כבר בשלבים המוקדמים. למעשה, בהשוואה למגוון הזדמנויות אחרות, רואי חשבון נהנים ממשכורות תחרותיות גם ברמות הכניסה.

לפיכך, ביטחון תעסוקתי והכנסה מפתה, הם אולי אחד היתרונות המובהקים ביותר של לימודים אלה, במיוחד אם המטרה שלכם היא להתמחות בראיית חשבון.

מיומנויות ניהול

מיומנויות הניהול הן בין הכישורים שתצברו במהלך לימודי החשבונאות. לא מדובר רק בניהול כספים, אלא גם בניהול משאבים אחרים. כישורי ניהול נדרשים ממש בכול תחום.

בין אם  אתם יזמים, עובדים מהבית או בעלי תפקידים שונים – מיומנויות הניהול לא יסולאו בפז. לדוגמה, מצד אחד, ניהול הכספים הפרטיים שלכם יוכל להבטיח את עתידכם; מצד שני, ניהול פיננסי יעיל יבטיח שבכול תפקיד שתמלאו, המשרה שלכם תפיק תועלת מרבית מהמיומנויות שצברתם בלימודי החשבונאות.

כיזמים, אין ספק שתוכלו לנצל היטב את מיומנויות הניהול הפיננסי שרכשתם, במיוחד כאשר רוב הסטארט-אפים נאלצים להתמודד עם משאבים מוגבלים.

לימודי ראיית חשבון יציידו אתכם במיומנויות ניהול מגוונות ובידע:

 • לאילו פרויקטים יש להקצות יותר משאבים?
 • מתי להאציל סמכויות כדי להבטיח שהכול יזרום בצורה טובה?
 • כיצד להעריך את עלות ההזדמנות, כדי להבטיח שהשיקולים מבוססים על החלטות מושכלות?

כישורי ניהול נוספים שיהיו מנת חלקכם בתום הלימודים הם: תקשורת, פתרון בעיות יצירתי ומקצועיות. אלה תכונות בולטות שמעניקות לכם יתרון מובהק בעולם הקריירה והעסקים.

חשיפה לדינמיקה העסקית

כמו כולם, גם אתם יודעים היטב שצריך לשלם מיסים, הן כעסק והן כפרט. אבל האם אתם עושים זאת נכון? דיני מיסוי הם חלק מהקורסים הנלמדים במסלולי החשבונאות. מיומנות זו יכולה לעזור לכם להגיש מיסים בצורה מדויקת, כמו גם לחסוך סכומים ניכרים.

תחומי ניהול אחרים, כמו חוזים וחוקים בתחום העסקי, נלמדים גם הם במסגרת התואר הראשון בראיית חשבון, מיומנויות שכאלה יכולות לשפר גם את ניהול המשכנתא או ההלוואות הפרטיות שלכם, במיוחד כאשר אתם בוחרים במסלול של יזמות.

לימודים בתואר ראשון לראיית חשבון עשויים להיראות כמו מסע מאתגר. עם זאת, שווה להשקיע בלימודים אלה וליהנות מהיתרונות שיכולים לשפר באופן דרמטי את חייכם. החלק הטוב ביותר הוא שעם המשאבים המודרניים שמציעה רשת האינטרנט, תוכלו להמשיך ולקדם את הקריירה שלכם, על ידי השתתפות בקורסים מקוונים שיעשירו את הידע והכישורים שלכם. בדרך זאת תוכלו ליהנות מהאפשרות ללמוד קורסים שמעניינים אתכם, בקצב שלכם, ובזמן המתאים לכם.

רכישת הבנה טובה יותר בנושאים פיננסיים

לאחר שנים של לימוד ׳אומנות ניהול הכסף׳, תוכלו, כרואי חשבון, לצבור את סוג הידע שאנשים רבים שמחים לשלם עבורו. קבלת תואר בחשבונאות ובראיית חשבון, מציעה לבוגרים מגוון רחב של ידע, שהוא מעבר לניהול ספרי חשבונות ודיווחים כספיים.

הנה לדוגמה, תוכנית הלימודים של תואר ראשון בחשבונאות בשנה א׳:

קורסים בכלכלה:

 • יישומי מחשב בכלכלת עסקים
 • מבוא לכלכלת מיקרו – שו״ת
 • מבוא לחדו״א
 • מתמטיקה לכלכלנים א׳ ו-ב׳
 • מבוא לכלכלה מאקרו
 • סטטיסטיקה לכלכלנים ב׳
 • מימון הפירמה א׳

קורסים בחשבונאות:

 • יסודות החשבונאות א׳ ו-ב׳
 • מבוא למיסים
 • תמחיר וחשבונאות ניהולית

המיומנויות שתרכשו במהלך הלימודים, כמו ניתוח גיליונות אלקטרוניים או מיומנויות ניהול ופיקוח, ישימות בכול סוגי המקצועות. המשמעות היא שמעסיקים יעדיפו להעסיק אתכם, ולו רק בגלל שאתם מצוידים במיומנויות אלה. למעשה, תוכלו ליישם את כישורי החשבונאות שרכשתם בלימודים גם במקצועות אחרים, כמו: מתכננים פיננסיים, מנהלי קרנות, מומחים לבנקאות ועוד.

הביקוש הגובר לרואי חשבון

אמנם, אין ערובה לכך שבטוח תמצאו עבודה לאחר השגת התואר הראשון בראיית חשבון. עם זאת, ראוי לציין כי הביקוש לרואי חשבון מדורג גבוה בסולם הביקושים, ובאופן עקבי.

מכיוון שחשבונאות כרוכה בעיקר בניהול כסף, מקצוע זה יכול להיחשב ככוח המניע העיקרי של הכלכלה בארץ ובעולם. כל עסק צריך לפחות איש מקצוע אחד בתחום החשבונאי, כדי שיטפל בכספים שלו. במקרים מסוימים, כמו התאגידים הגדולים, מחלקות שלמות של הנהלת חשבונות המעסיקות מאות עובדים, מפוזרות במשרדי התאגידים ברחבי העולם.

לאור המצב הקיים, ניתן לשער כי הביקוש המשמעותי לרואי חשבון וחשבונאים, יימשך לגדול גם במאה ה-21.

אחרי הכל, כולם צריכים הנהלת חשבונות. הביקוש לאנשי מקצוע אלה הוא תמיד קבוע, ומשתרע על פני כל המגזרים העסקיים והתעשייתיים. מציאות זו יוצרת ביטחון תעסוקתי יחד עם הבטחה לקריירה עם תוחלת חיים ארוכה.

על רואי החשבון הפוטנציאליים, העתידיים, לעשות את הצעד הראשון, ולהתחיל לבדוק את מסלולי הלימוד שמציעים להם המוסדות האקדמיים השונים. אגב, אפשר לנסות לשלב לימודים בכיתה עם קורסים באינטרנט, ואפשר גם ללמוד במוסד אקדמי שמציע שיעורי ערב.

הזדמנויות לקידום

עם החיבורים והקשרים הנכונים, עשוי רואה החשבון המתחיל להגדיל את פוטנציאל השכר שלו בתוך שנה. עם השילוב הנכון של מיומנויות החשבונאות שרכשתם בלימודים, בתוספת להשכלה מקצועית מתמשכת, כמו השתתפות באותם קורסים מקוונים, יכולים רואי החשבון להרחיב את האפשרויות שלהם ולמלא תפקידים מיוחדים, כמו:

 • מבקר
 • רואה חשבון בתחום המס
 • חשב שכר
 • מנהל פיננסי תאגידי

בנוסף, השילוב של הנהלת חשבונות עם כישורים עסקיים אחרים, ייצור לכם קורות חיים אטרקטיביים שמעסיקים בהחלט ישימו לב אליהם.

ידע כללי בעקרונות חשבונאיים מספק לכם בסיס טוב להתקדמות לתפקידים גבוהים יותר. לדוגמה,

 • כדי למלא תפקידים כמו: ניהול ותכנון עלויות וניתוח פיננסי, חשוב לדעת כיצד יוצרים את הנתונים המדווחים.
 • דוחות כספיים ודיווחים מקוונים, הם יותר מסתם מצגת של Power Point.
 • מגזר הפיננסים נמצא בלחץ מתמיד להפוך ליותר ויותר אסטרטגי, פשוט משום שזה מה שדורשים בעלי המניות.
 • חברות וארגונים מצפים ממחלקות החשבונאות והכספים שלהן, לנתח נתונים, להסבירם ולנקוט בפעולה.

יכולת להקים עסק עצמאי משלכם

רבים מבוגרי לימודי ראיית חשבון הופכים ליזמים ומקימים עסק משלהם. זה קורה לעתים קרובות לאחר שנים של ניסיון כשכירים, כאשר הם הספיקו לפתח קשרים עסקיים רבים וטובים. למשל, לאחר שנים של נטוורקינג, רואה החשבון עשויים להרגיש נוח יותר להשתמש באנשי הקשר שהצליח לפתח, כדי לפתוח עסק עצמאי משלו. המשרד שלו יכול להציע, בין היתר, ייעוץ או התמחות במיסים,

כל אלה, הם רק חלק מהאפשרויות האינסופיות בכול מה שנוגע לעניינים הפיננסיים.

אם ניתלה באילנות גבוהים, אזי מגזין Forbes מציין לעתים קרובות את החשבונאות, כאחד המקצועות הטובים ביותר עבור סטודנטים לעתיד. ראיית חשבון הוא מקצוע שמומלץ לעתים קרובות גם לאנשים עם מוגבלויות, כי העולם המקוון מאפשר להם לעבוד מכול מקום, גם מהבית.

כרואי חשבון עצמאיים יש לכם פוטנציאל טוב להרוויח יפה, ולו רק בגלל הביקוש הקבוע למנהלי כספים.

לבסוף, סטודנטים שבוחנים מה כדאי ללמוד רוצים לדעת לאילו סוגי מקצועות יש ביקוש גבוה בשוק התעסוקה. אם אתם אחד מאותם סטודנטים, מומלץ לשקול עבודה בראיית חשבון. אחרי הכול, הכסף הוא הכוח המניע של הכלכלה שלנו, ובניגוד למשרות רבות אחרות, ראיית חשבון היא מקצוע שנחשב בטוח גם בעתות מיתון.

כל סוג של עסק, החל במגזר הציבורי והפרטי וכלה במשרדי הממשלה, זקוק לרואה חשבון כדי שיטפל בכספים שלו. מכיוון שהביקוש לרואי חשבון הוא כל כך גבוה, רק לעתים רחוקות תצטרכו לדאוג לביטחון התעסוקתי שלכם. ואם בעתיד, תחפשו דרכים אחרות, מלבד חשבונאות, לשיפור הקריירה שלכם, או שתרצו לעשות הסבה מקצועית לתחום אחר, לא תהיה לכם בעיה למצוא עבודה במקום אחר, כי המקצוע הבסיסי שלכם מאוד מבוקש.

 

אולי יעניין אותך גם: