בעלי תואר בלוגיסטיקה ממלאים תפקיד קריטי בהצלחה ובתפקוד של כל ארגון. עבודת הלוגיסטקאי חוסה תחת המטריה הגדולה של ניהול שרשרת האספקה, הדורשת ממנו לפתח קשרים, להבטיח שהחומרים מועברים בזמן, למזער עלויות ולנצל את השיטות העסקיות הטובות ביותר שיוכלו למקסם את היעילות הלוגיסטית.

לוגיסטיקאי טוב, בין אם הוא בוגר תואר ראשון או תואר שני בלוגיסטיקה ובניהול, הוא מומחה שמסוגל לאמץ ראייה הוליסטית שתאפשר לו להבין את כלל פעולתה של שרשרת האספקה.

קריירה בלוגיסטיקה מחייבת

 • חשיבה ביקורתית
 • הבנת מחזורי החיים של המערכת
 • יכולת לשיתופי פעולה עם אחרים
 • יכולת לפתח כישורי מנהיגות
 • וקבלת השכלה מוצקה שתבטיח הצלחה בתחום

מהי לוגיסטיקה?

המונח ׳לוגיסטיקה׳, מתייחס באופן רחב לתהליך של תיאום והעברת משאבים (אנשים, חומרים, מלאי וציוד), ממקום אחד ליעד האחסון הרצוי. המונח ׳לוגיסטיקה׳ נולד בצבא, והתייחס לתנועת הציוד והאספקה לחיילים בשטח.

לוגיסטיקה – למה היא חשובה?

העסקים מתמקדים לרוב בעיצוב ובייצור המוצר שלהם, במטרה לתת את המענה הטוב ביותר לצרכי הלקוחות, אבל אם המוצרים הללו לא יוכלו להגיע ללקוחות, העסק ייכשל. וזה תפקידה העיקרי של הלוגיסטיקה. אך בכך לא די! הלוגיסטיקה משפיעה גם על היבטים אחרים של העסק, לדוגמה:

 • ככול שביצועי הרכישה, השינוע והאחסון של חומרי הגלם (עד שיהיה בהם צורך), ייעשו בצורה היעילה ביותר, כך העסק יהיה רווחי יותר.
 • תיאום משאבים חיוני לאספקה ולשימוש בסחורות בזמן, ובכוחו לבנות את העסק, או להיפך.
 • עסק שלא מסוגל לייצר ולשלוח מוצרים בזמן, יפגע בשביעות הרצון של הלקוחות, מה שישפיע לרעה על רווחיות החברה לטווח ארוך.

מה לומדים בתואר בלוגיסטיקה?

לימודי לוגיסטיקה וניהול, הם מהתחומים היותר מבוקשים בתעשייה. אחרי הכול, ניהול לוגיסטי נכון ויעיל, הוא זה שמאפשר לתאגידים הגדולים להגיע לרמות המקצועיות הגבוהות שהן מפגינות בתחומי הייצור, השיווק והמכירות.

מתכונת לימודים דו-חוגית מציעה לכם תואר בלוגיסטיקה משולב בלימודי ניהול. תואר זה נועד להכשיר אנשי מקצוע בתחומי הלוגיסטיקה, שיוכלו להשתלב בניהול מערכים לוגיסטיים במגזר העסקי, התעשייתי והציבורי, ולהתקבל למשרות ניהוליות בכירות אחרות, במיוחד באזורי הפריפריה הצמאים למנהלים בעלי הכשרה מתאימה.

הלימודים מספקים לבוגרים, בין השאר: ידע כמותי בסיסי, ידע יישומי בניהול לוגיסטי וכלים ומיומנויות בתחומי הניהול. כדי להמחיש את הנושאים שתלמדו בתואר ראשון בניהול ולוגיסטיקה, הנה כמה מהקורסים הנלמדים בשנה א׳ ו-ג׳ במסלול זה.

קורסים בשנה א׳

קורסים בלוגיסטיקה: מבוא להסתברות א׳, מבוא להסתברות ב׳, יסודות הלוגיסטיקה, כלכלת עסקים מיקרו, מערכות מידע לוגיסטיות, אלגברה ליניארית.

קורסים בניהול – מתמטיקה למדעי החברה א׳, מתמטיקה למדעי החברה ב׳, מאקרו כלכלה לתלמידי ניהול, יסודות ההתנהגות הארגונית (מיקרו ומאקרו), יישומי מחשב.

קורסים בשנה ג׳ 

קורסים בלוגיסטיקה: ניהול פרויקטים, מערכות תובלה ושינוע, פרקטיקום, לוגיסטיקה צבאית (בחירה), ארגון תעשייתי וגלובליזציה (בחירה).

קורסים בניהול: אסטרטגיה ומדיניות עסקית, קבלת החלטות, מבוא ליזמות עסקית, אתיקה ניהולית ואחריות חברתית, ניהול משאבי אנוש, יסודות ניהול השיווק, מבוא למשפט עסקי, סמינריון בניהול.

לוגיסטיקה לעומת ניהול שרשרת אספקה

שני המונחים, ׳לוגיסטיקה׳ ו׳ניהול שרשרת אספקה׳, משמשים לעתים קרובות לסירוגין, אבל הם מתייחסים לשני היבטים שונים של התהליך.

׳לוגיסטיקה׳ – מתייחסת לכל מה שקורה בתוך החברה, כולל, רכישה ואספקה של חומרי גלם, אריזה, משלוח והובלת הסחורות למפיצים. לפיכך, המונח ׳לוגיסטיקה׳ כולל היבטים כמו::

׳שרשרת אספקה׳ – עשויה להתייחס לניהול שרשרת אספקה בתוך הארגון עצמו; או לרשת של ארגונים חיצוניים הפועלים יחדיו כדי לספק ללקוחות מוצרים, באמצעות: ספקי תחבורה, מוקדים טלפוניים, ספקי מחסנים ועוד.

ניהול לוגיסטי של מרכיבי שרשרת האספקה

ניהול לוגיסטי מתייחס ל-5 מרכיבים מרכזיים המשמשים ככלים חיוניים בשרשרת האספקה:

 • אחסון, מחסנים וטיפול בסחורות – מרכיב זה מאפשר ליצרנים לספק זרם קבוע של מוצרים. למה זה חשוב? היצרנים צריכים לפעול ביעילות המרבית, עם זאת צרכנים נוטים לא לדרוש סחורות באותו קצב שבו היצרן מספק אותן. כלומר, קיימת נטייה לחוסר איזון בין ההיצע, שהוא יציב, לבין הביקוש, שעלול להיות בלתי צפוי.הפתרון הוא אחסון עודפי הסחורות המיוצרות על ידי היצרן, עד לדרישתן על ידי הצרכנים. כדי להשיג זאת יש צורך במחסנים הזקוקים לאפשרויות אחסון כמו מדפים, מתלים וציוד לטיפול בסחורות כדי להעבירן ברחבי המחסן וכדי להעמיס ולפרוק אותם על רכבי המשלוח.
 • אריזה והאחדה – אריזה היא חלק מהותי מהטיפול במוצר. ההאחדה חשובה כי היא מסייעת לאחסון ולהובלה. צורת הקובייה היא האריזה הקלה ביותר להזזה ולאחסון, ולכן האריזה וההאחדה קשורות להעדפה לארוז את שלל הגדלים והצורות של המוצרים, ולארוז אותם במארז שצורתו קרובה ככול האפשר לצורת הקובייה.
 • ניהול מלאי – מלאי, הוא מרכיב לוגיסטי הקשור קשר הדוק לאחסון ולמחסנים. היבט זו נוגע לשאלות כמו: איזה מלאי להחזיק? איפה המלאי ימוקם? וכמה מלאי להחזיק? למעשה, המלאי הוא זה ששולט בזרימת הסחורות הנכנסות והיוצאות מהמחסן.איך זה מושג? על ידי בדיקת נתוני המכירות של ההזמנות הקודמות ושימוש בכלים מתמטיים וסטטיסטיים שונים המאפשרים לחזות כמה סחורות יידרשו על ידי הצרכנים. ניהול מלאי אינו מדע מדויק, אבל מבלי להתעלם משינויים בביקוש, מדובר בכלי שימושי המסייע לניהול הזרמת הסחורות דרך שרשרת האספקה.
 • הובלה – היא מרכיב חשוב בלוגיסטיקה וכוללת את כל אמצעי התחבורה, לרבות: רכבים על הכביש, רכבות משא, הובלה ימית ואווירית. ללא הובלה, לא ניתן יהיה להעביר סחורות משלב א׳ ל-ב׳, בתוך שרשרת האספקה. יש סחורות המובלות בשרשראות אספקה קצרות (כמו מזון) שלא נוסעות למרחק רב, ויש מוצרים מורכבים יותר המובלים בכול רחבי העולם.
 • מידע ובקרה – מרכיבים אלה משמשים כטריגרים להליכים תפעוליים שונים שמבצעים הגורמים המעורבים בשרשרת האספקה. לדוגמה:
  • המידע נדרש לניהול המלאי – כמות ההזמנות הקיימות משפיעה הן על כמות ההזמנות שיש לאסוף ולארוז במחסנים, והן על תכנון וארגון ההובלה.
  • המידע והבקרה מסייעים גם בתכנון מערכות המידע המספקות שליטה על נהלים תפעוליים.
  • מידע ובקרה הם גם כלי מפתח בחיזוי של ביקוש ומלאי.

דברים נוספים שחשוב לדעת על קריירה בלוגיסטיקה

 • לוגיסטיקאי צריך להיות בעל ידע במגוון ענפי תעשייה – למרות שיש חשיבות למומחיות שלכם בתחום הספציפי בו אתם עוסקים, חשוב גם לרכוש נקודות מבט נוספות, שהן מנת חלקם של לוגיסטיקאים בתעשיות אחרות. כך, תוכלו ליישם שיטות עבודה שונות כדי למקסם את התוצאות הארגוניות.
 • ללוגיסטיקה יש תפקיד חיוני במחזור החיים של המערכת – ככול שהטכנולוגיה, התעשייה והתהליכים ממשיכים להתפתח ולהתקדם, חשוב להמשיך ולהשתמש, לאורך כל מחזור החיים של המערכת, בתהליכים מתחדשים ומשופרים. לוגיסטיקאי שרוצה לשמור על רלוונטיות, חייב לחקור אסטרטגיות שיגבירו את הגמישות והזריזות בעולם המאופיין בשינויים בנוף הגלובלי, הכלכלי והעסקי.
 • התעשיה ממלאת תפקיד עצום בכלכלה – צריך להעביר מהמוכר לקונה את כל הסחורות הנקנות או נמכרות. כתוצאה מכך, מועברים מדי שנה המוני פריטים דרך הרשת הלוגיסטית המקומית. לכן, הלוגיסטיקה ממלאת תפקיד עצום בכלכלה של המדינה והיא קריטית להצלחתו של כל עסק או ארגון.
 • יש חשיבות בהדרכה לניהול שרשרת אספקה – תפקידו של הלוגיסטיקאי לא מתמקד רק בהבנת הלוגיסטיקה של הארגון. לוגיסטיקאי נדרש גם להבין כיצד מתקשר כל חלק במערכת עם חלק אחר. התאמה של גישה הוליסטית ורחבה, יכולה להקל על הניהול של כל אחד מהחלקים הבודדים במערכת, ולאפשר למקסם את התוצאות. לכן, חשוב שהלוגיסטיקאי יכיר את ההיבטים הרלוונטיים של שרשרת האספקה, ויבין כיצד היא פועלת.כדי לעודד חדשנות ולשפר את הביצועים חשוב לבצע התאמות לרוחב הלוגיסטיקה ושרשרת האספקה, שיאפשרו ליישם גישה מוכוונת פרטים, תוך שמירה על הראייה ההוליסטית.
 • יש חשיבות לרכישת השכלה בתחום – בעולם הגלובליזציה וההתפתחות הטכנולוגית, ככול שתחום הלוגיסטיקה הופך לתובעני ולמורכב יותר, כך יותר מעסיקים מעדיפים בעלי תואר ראשון או תואר מתקדם בתחום הלוגיסטיקה.

לימודים המקדמים את ההבנה של ניהול שרשרת האספקה ואת הידע כיצד יכולים כל החלקים השונים המרכיבים את שרשרת האספקה לנוע יחדיו – יועילו לקריירה שלכם כלוגיסטיקאים.

באופן בסיסי, הלוגיסטיקאי נדרש להיות בעל הבנה בדרך שבה פועלת שרשרת האספקה ולהכיר את מרכיבי הניהול שלה. אבל הלוגיסטיקה בארגון לא מראה את מלוא התמונה, ויש גורמים ומרכיבים נוספים בהם הלוגיסטיקאי צריך לשלוט על מנת להצליח בתפקידו. בחירה בלימודים העוסקים בניהול שרשרת האספקה והמורכבות שלה, היא צעד חשוב במסע שיהפוך אתכם למומחים בלוגיסטיקה.

אולי יעניין אותך גם: